Ciepło, cieplej, gorąco …

    Bez odpowiedniej temperatury otoczenia w którym funkcjonujemy w naszym życiu byłoby … zimno – prawda że odkrywcze. Człowiek jako istota stałocieplna, do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje optymalnej temperatury otoczenia. Ciepłota ciała u zdrowego człowieka, u którego prawidłowo przebiegają wszystkie procesy ustrojowe wynosi ok 37°C.  Stan w którym nie odczuwamy ani zimna ani ciepła to zrównoważony bilans cieplny naszego organizmu – czyli komfort cieplny. Przedział wielkości komfortu cieplnego, podlega pewnym wahaniom ze względu na pory roku. W zimie ten zakres, określany jako strefa dobrego samopoczucia dla osoby ubranej, mieści się w przedziale od 20?C do 23?C. W okresie letnim, temperatura komfortowa dla lżej ubranego człowieka jest wyższa i wynosi 24 – 28?C.

    W przypadku pomieszczeń mieszkalnych lub  pracowniczych, określenie takiego parametru nie jest już takie proste, ponieważ temperaturę odczuwamy indywidualne i podlega ona subiektywnej ocenie każdego z nas. By uniknąć ewentualnego dyskomfortu, bardzo ważne jest by w prawidłowy sposób dobrać grzejniki w zależności od funkcji i wielkości pomieszczenia.

    Istotną staje się również możliwość regulowania temperatury w zależności od czynników atmosferycznych, pory dnia czy indywidualnych potrzeb użytkownika. Rosnąca świadomość dotyczący ekologi i ekonomii, powoduje że sterowanie ogrzewaniem, staje się istotnym z punktem oceny zastosowanego systemu. Teraz kontrola nad komfortem cieplnym w naszych wnętrzach, staje się możliwa przez zastosowanie indywidualnych termostatów, dedykowanych do urządzenia lub całych systemów sterujących. Tak by było ciepło, cieplej i komfortowo.